Kroz održane tri edukacijske radionice održane u predavaonici i prostoru streljane LAS, 6 predavača provelo je program edukacije i predavanja po temama:
- Povijest vatrenog naoružanja
- Zakonske odredbe držanja i nošenja vatrenog naoružanja
- Posjedovanje ilegalnog naoružanja, posljedice i proces povrata
- Sportsko streljaštvo i prednosti bavljenja istim
- Sigurnosne mjere pri rukovanju vatrenim naoružanjem
- Praktikum rukovanja kratkim vatrenim naoružanjem
Nakon svake radionice održano je natjecanje u sportskom pištoljskom streljaštvu s ciljem promocije bavljenja streljaštvom bez posjedovanja ilegalnog oružja te mogućnosću nabave legalnog naoružanja u svrhu sporta. U cijelom programu sudjelovalo je 63 sudionika oba spola od čega 42 branitelja i 21 član obitelji branitelja kao ciljane skupine.
Sudionici su sudjelovali direktno u programu kroz sudjelovanje na edukacijskim radionicama i na natjecanjima u sportskom pištoljskom streljaštvu u kojem su uvidjeli pogubnost posjedovanja ilegalnog naoružanja te shvatili da mogu imati i legalno oružje u kući u skladu sa zakonskim propisima o držanju naoružanja i uz provođenje sigurnosnih mjera, što je u svakomo slučaju bolje od zaostalog oružja iz Domovinskog rata zamotanog u masnu krpu, stavljenu na dno neke ladice ili zakopano u vrtu gjde može biti izvor stradanja članova kućanstva osobito djece koja bi ga mogla pronaći tako nezaštićenog.
Nacionalna strategija i program MUP-a za povrat ilegalnog naoružanja pod nazivom „Manje oružja manje tragedija“ u našem programu „Zbogom oružje“ ima jaku potporu te kako je to jedinstveni i inovativni projekt, uspjeli smo se približiti građanima i to ciljanim skupinama koji po vokaciji, najvjerojatnije pripadaju skupini koja posjeduje ilegalno naoružanje. Problem koji je uočen i zašto uopće postoji ilegalno naoružanje je to da je 1991. hrvatski narod bio nenaoružan i bez mogućnosti naoružanja pred i za vrijeme početka agresije na tada mladu Republiku Hrvatsku. Iz straha da se ne ponovi razoružavanje, branitelji su čuvali komade naoružanja do kojeg su došli kupovinom prije samog početka rata ili zarobljavanjem neprijateljskog naoružanja. Tako je veliki broj komada ilegalnog naoružanja našao svoje mjesto u domovima hrvatskih građana. Našim edukacijskim programom sve je više educiranih branitelja koji shvaćaju bit povrata i mogućnost posjedovanja legalnog oružja, bez straha da će im ga bilo tko više ikada oduzeti. Kroz ovogodišnji program prošlo je 63 sudionika.
Pokazalo se kroz završnu evaluaciju i završne ankete da su sudionici našeg programa postali svjesni problema te i sami ponudili daljnju komunikaciju u svrhu privlačenja novih korisnika našeg programa, kako bi se i drugi branitelji te članovi njihovih obitelji educirali o postojanju problema. Problem u izvođenju je bio nemogućnost nabave municije odjednom te smo nabavljali municiju od raznih dobavljača te raznu vrstu municije. Do problema je došlo uslijed povlačenja kompletne proizvodnje municije do studenog 2022. od strane Američke vojske za potrebe rata u Ukrajini.